Főoldal > Pácienseknek > Nyaki erek ultra hang vizsgálatáról általában

A nyaki erek ultrahang vizsgálatáról – általában

Többféle elnevezése használatos: hivatalosan nyaki ér duplex ultrahangnak nevezzük, de a carotis ultrahang, carotis Doppler, carotis duplex scan (CDS) nevek is elterjedtek.

Technikailag a vizsgálat két módszert ötvöz (ezért „duplex”), melynek eredményeképpen a vizsgált ereket a monitoron megjeleníthetjük és bennük egyúttal az áramlást is vizsgálhatjuk.

Az elváltozásokat tetszés szerint digitális formában tárolhatjuk, CD-re írhatjuk, kinyomtathatjuk, vagy akár video felvételt is készíthetünk 

Mire alkalmas a nyaki ér duplex ultrahang?

Megjeleníthetjük vele a nyakon található fő artériákat (verőereket), melyek közül két pár az agyat, egy pár pedig a felső végtagokat látja el vérrel.
Vizsgáljuk az erek lefutását, az érfal szerkezetét, megfigyelhetjük az érbetegség jeleit, az érfal megvastagodását, meszesedését, szűkületek, elzáródások kialakulását. A doppler módszerrel pedig az áramlást tanulmányozzuk.

Egyrészt az agyi vérellátást biztosító legfőbb erek keringését tudjuk megítélni, másrészt az egész érrendszer általános állapotáról kapunk tájékoztatást. Az érbetegség (atherosclerosis, érelmeszesedés) a szervezet minden erét érinti, azonban a nyakon a felszínhez való közelség miatt az elváltozások könnyen tanulmányozhatóak.

A vizsgálat teljesen fájdalmatlan, veszélytelen, időtartama a beteg alkatától  és erei állapotától függően általában 5-10 perc. Semmilyen előkészület nem szükséges, előtte nyugodtan lehet enni, inni is. A beteg a vizsgálóágyon hanyatt fekszik, nyakát szabaddá teszi, fejét kissé oldalra fordítja,  így az erek jobban hozzáférhetővé válnak. Az ultrahangos vizsgálófej és a bőr közé speciális zselé kerül, mely a hullámok áthatolását lehetővé teszi. Ez később papírtörlővel vagy vízzel könnyedén eltávolítható, a ruhán nem hagy maradandó nyomot.
Az eredményt a vizsgálat után azonnal közöljük,  az írásos leletet a beteg néhány percen belül megkapja.
Ha korábban már volt ilyen vagy hasonló, esetleg érfestése, azok leleteit mindenképp hozza magával a beteg.
A leletből adódó további teendőkről a beteg tájékoztatást kap, illetve felteheti felmerült kérdéseit.